Sprawdź sytuację radiacyjną i zagrożenie radiologiczne dla Polski i Europy!
Dane pochodzą z agencji Radioactivity Environmental Monitoring działającej przy Wspólnym Centrum Badawczym Komisji Europejskiej. Mapa jest interaktywna i pokazuje zagrożenie radiologiczne na terenie Unii Europejskiej i w kilku lokalizacjach w innych krajach.
Dane podane są w nanosiwertach na godzinę [nSv/h]. Średnia wartość dla Polski w 2017 roku wyniosła 91 nSv/h (źródło: raport GIOŚ). Aby mieć skalę porównawczą – mieszkańcy irańskiego Ramsar otrzymują nawet 131 milisiwertów na rok [mSv/rok], czyli prawie 15 000 nanosiwertów na godzinę [nSv/hr] – ponad 150 razy więcej niż obywatele Polski. Wielokrotnie prowadzone badania nie wykazały negatywnego wpływu takiej dawki promieniowania na przestrzeni wielu lat. Co więcej, istnieją poszlaki, że organizm ludzki przystosowuje się do takiego poziomu promieniowania, intensyfikując procesy naprawcze – jest to tak zwana teoria hormezy radiacyjnej. (źródła tutaj, tutaj i tutaj). Wniosek – nawet jeżeli dobowe wartości dawki będą przekroczone dziesięciokrotnie, a powyższa mapa będzie świecić na fioletowo – nie należy wpadać w panikę, tylko zajrzeć na stronę Polskiej Agencji Atomistyki i zastosować się do podanych instrukcji postępowania.
Na mapie możemy zauważyć, że w jednym miejscu zagrożenie radiologiczne jest podwyższone – to białoruska miejscowość Bragin (Brahin). Powodem jest skażenie gleby izotopem cezu-137. Jest to pozostałość po katastrofie w Czarnobylu, który jest oddalony o zaledwie 45 kilometrów w linii prostej (stacja czasem nie udostępnia danych i może być niewidoczna na mapie).
Przeczytaj więcej o promieniowaniu w naszym cyklu artykułów. Dowiesz się z nich między innymi o tym, czym jest promieniowanie jonizujące, czy jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka, a także jak się przed nim chronić. Zobaczysz symulację wybuchu bomby atomowej w Warszawie i dowiesz się, jakie skutki miałaby taka detonacja na okoliczne miejscowości. A ponadto zdobędziesz wiedzę, co robić w przypadku wystąpienia skażeń promieniotwórczych i jak postępować w przypadku ataku nuklearnego!
Dziękujemy że z nami jesteś!
Jeżeli prezentowane przez nas treści są dla ciebie interesujące, chcesz być na bieżąco z naszymi publikacjami, masz ciekawe pytanie lub temat który cię nurtuje, dołącz do naszej społeczności na Facebooku!